Celulitída - postrach všetkých žien?

26.07.2017

V povedomí väčšiny z nás, je chápaná ako kozmetický (estetický) problém, prejavujúci sa zmenou vzhľadu pokožky. V podstate ide o nerovnomerný, často zošúverený povrch kože, sprevádzaný drobnými priehlbinkami a často aj uzlíkmi, ktorý pôsobí ako šupka z pomaranča. Odtiaľ vzniklo aj to príznačné pomenovanie "pomarančová koža".

Celulitída nás zväčša prekvapí a veľakrát nám nemusí byť celkom zrejmé odkiaľ prišla a ako sa jej zbaviť. Môže ju mať každá z nás bez ohľadu na vek alebo našu váhu. Nie je to špeciálny druh tuku, ani výsledok zlyhávajúceho mechanizmu, aj keď samozrejme príčiny je potrebné hľadať práve tam pretože celulitída, to sú vlastne toxíny uviaznuté v tukových bunkách.


.

Zmena prekrvovania, oslabenie väziva, zamedzenie prísunu živín a neschopnosť organizmu odplavovať škodlivé látky sú dôvodom uväznenia tukových buniek medzi vláknami spojivového tkaniva. Tieto uväznené tukové bunky hromadia ďalší tuk a odpadové látky, ktoré lymfatický systém nedokáže odplaviť. Postupne zväčšujú svoj objem, vytvárajú tlak na kožu a spôsobujú jej povrchovú deformáciu, teda celulitídu. Takto "jednoducho" by sme vedeli vysvetliť priebeh vzniku celulitídy.

Z medicínskeho hľadiska je to už o čosi zložitejšie :) Pri celulitíde nastáva tzv. lipohypertrofia (nadmerné zbujnenie tukového tkaniva), ktoré spôsobuje povrchové deformácie kože. Vzniká morfologická a funkčná porucha elastických a kolagénových vlákien, čo vedie k oslabeniu steny drobných cievok, k strate pružnosti a kvality kože. Do podkožia sa ukladá zvýšené množstvo tuku a podkožný priestor sa preplňuje tukovými bunkami, ktoré sa zväčšujú, menia svoj tvar. Dochádza k stlačeniu drobných cievok, v dôsledku čoho sa obmedzuje prúdenie krvi. Cievy sa premieňajú na väzivové pruhy, ktoré sa sťahujú a vytvárajú miesta vtiahnutej kože, pripomínajúce pomarančovú kôru.

Z vyššie uvedených opisov je zrejmé, že na vzniku celulitídy sa podieľa mnoho vonkajších, ako aj vnútorných faktorov. Medzi tie najzásadnejšie patrí:

Zmena hladiny hormónov: Produkcia ženského pohlavného hormónu, estrogénu sa začína zvyšovať v dospievaní, potom v tehotenstve a taktiež pri dlhodobom používaní hormonálnej antikoncepcie. Estrogén povoľuje a zmäkčuje spojivové tkanivo a zadržiava vodu v organizme. Pri oslabenom väzive, tukové bunky a toxíny majú ideálne prostredie na vytváranie "celulitídnych hrbolčekov".

Genetika: Množstvo tukových buniek ovplyvňuje genetika. Po svojich predkoch získavame typ postavy. Najnáchylnejšou skupinou na vznik celulitídy sú ženy s hruškovitým typom postavy (úzky pás, široké boky). Nemožno sa však vždy vyhovárať len na genetiku :) Stravovacie návyky a životný štýl si vyberáme samy a to, zohráva pri výskyte celulitídy významnú rolu.

Nedostatok pohybu: Bez akýchkoľvek pochybností ide o veľmi negatívny vplyv na krvný a lymfatický obeh, využitie tukov k tvorbe energie a hormonálnu rovnováhu. S týmto javom sa bohužiaľ stretávame čoraz častejšie u žien predovšetkým v puberte, v období menopauzy ako aj po nej. Stres a prepracovanie taktiež prispievajú k narušeniu metabolizmu.

Nedostatočný pitný režim: Pitný režim je dôležitý nie len na odplavovanie škodlivých látok z organizmu, ale aj na zrýchlenie nášho metabolizmu

Nevhodná strava: Čo máme na mysli? Predovšetkým stravu bohatú na nasýtené tuky, ako sú vyprážané jedlá, používanie prepáleného oleja, stravu bohatá na živočíšne tuky, skryté tuky (údeniny, zmrzlina, čokoláda, keksy, tyčinky, zemiakové lupienky, biele pečivo, jedlá rýchleho občerstvenia, živočíšne bielkoviny, cukry, nedostatok vitamínov a minerálov). Nevhodné je aj všetko, čo spôsobuje okysľovanie organizmu. Patria sem aj sýtené vody s kysličníkom uhličitým, ale aj káva. Nesprávne stravovanie vedie k hromadeniu toxínov a nestrávených metabolitov.

.Mám celulitídu? Jednoduchým spôsobom ako zistiť ranné štádium celulitídy a začať proti nemu bojovať, je napríklad vykonať jeden z nižšie uvedených testov:  

Pinch test 

Test štipnutia, stisnutia, sa robí tak, že sa medzi palcom a dvoma prstami "štipne" koža. Ak sa objavia priehlbinky tzv. "pomarančová koža", jedná sa o celulitídu. 

Kompresívny test
Je obdobou predchádzajúceho testu. Robí sa tlakom dlaní smerom k sebe v postihnutej oblasti, ak sa vytvorí "pomarančová koža", jedná sa o celulitídu.

Na základe zistených zmien rozdeľujeme celulitídu do 4 štádií:

1. štádium celulitídy - začínajúca celulitída Príznaky celulitídy sú viditeľné iba pri "štípacom teste" a zatlačení na kožu. Vhodnou starostlivosťou ju ľahko odstránite. Povrch kože je inak hladký.

2. štádium celulitídy - príznaky celulitídy sú viditeľné pri napnutí svalov, pri sedení na tvrdej podložke alebo pri ostrom umelom svetle. Je potrebné sa zamerať na obnovenie cirkulácie krvi a lymfy.

3. štádium celulitídy - pokročilá celulitída Celulitída je vždy viditeľná. Koža je citlivá až bolestivá, stráca pevnosť a v hlbších vrstvách sú hmatateľné hrbolčeky. Odtok lymfy je obmedzený a cievy nie sú schopné odvádzať tekutinu s odpadovými látkami do uzlín.

4. štádium celulitídy- v tomto štádiu už dochádza ku degenerácií tukových buniek a väziva, koža je mimoriadne bolestivá na dotyk, chladná, tuhá a napätá. Okrem ochabnutej pokožky a celulitídnych hrbolčekov sa na pokožke tvoria aj opuchy. Celulitída 4 stupňa je všeobecne vnímaná ako choroba, respektíve zdravotný problém.

Vedeli ste, že spoločnosť Bioline Jató vytvorila úplne novú líniu výrobkov pod názvom Body Concept, ktoré v boji proti celulitíde, ako aj odbúravaniu tukov, ponúkajú vysoko odbornú a komplexnú starostlivosť?