Creative Beauty, s.r.o.
Otváracie hodiny: Pondelok - Piatok   8:00 - 16:00
Účinky slnečných lúčov na našu krásu a jej ochrana

Účinky slnečných lúčov na našu krásu a jej ochrana

Ľudová múdrosť hovorí: ,,Kde nechodí slnko, tam chodí lekár”. Dnes však na každom rohu, počúvame o nástrahách slnečného žiarenia. Ako to teda s tým slnkom je? Je prospešné alebo škodlivé? Pravdou je, že v skutočnosti sú obe odpovede správne…

Problém je samotné UV žiarenie v slnečnom spektre. V primeranej dávke pôsobí relaxačne a na niektoré choroby aj liečebne, podporuje tvorbu červených a bielych krviniek, zvyšuje tvorbu protilátok a vitamínu D, pomáha hojiť drobné poranenia, kožu dezinfikuje, zlepšuje stav pleti s akné, zmierňuje depresie, avšak toto sú zhruba všetky klady a aj tie treba brať s veľkou rezervou… 🙂 O škodlivých prejavoch slnečných lúčov sa vo všeobecnosti dočítame asi častejšie…

Pre správne pochopenie, je potrebné si uviesť, že samotné UV žiarenie dopadajúce na zemský povrch má dve zložky s rôznymi vlnovými dĺžkami a vplyvmi na človeka.

UVA lúče predstavujú 95 % ultrafialového žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. Toto žiarenie sa vyskytuje v priebehu celého roka, dokonca aj keď je zamračené, prechádza cez mraky, sklo a epidermu. Na rozdiel od UVB žiarenia, UVA nebolí a môže preniknúť veľmi hlboko do kože až k bunkám dermy, do hĺbky 5 mm. Na koži spôsobuje:včasné sčervenanie, včasnú pigmentáciu, fotostarnutie – zmeny v orientácii elastínových a kolagénových vlákien, to spôsobí povoľovanie pleti, stratu pevnosti a vznik vrások, slnečnú intoleranciu, bežne nazývanú ako alergia na slnko (začervenanie, svrbenie, ľahká letná vyrážka) a vývoj rakoviny kože.

UVB lúče predstavujú 5 % z celkového ultrafialového žiarenia, ktoré dopadá na Zem. Toto žiarenie prechádza epidermou a preniká v koži do hĺbky len asi 0,2 mm. Pri vyšších dávkach vyvoláva začervenanie u ľudí s lepším fototypom aj zhnednutie. Vedeli ste, že opálenie nie je nič iné ako prirodzená obrana kože, ktorá si chráni svoje spodné vrstvy?Aj preto sa u málo pigmentovaného belocha, ak na neho pôsobia privysoké dávky UVB lúčov, prejavia napríklad vznikom pľuzgierov. Tento typ žiarenia zároveň spôsobuje to, že živé bunky kože odumrú alebo sa poškodia a mutácie ich genetického kódu môžu vyvolať rakovinu kože.

Slnečné lúče začínajú v poslednom období naberať na intenzite a aj keď momentálne nedovolenkujete, treba si uvedomiť, že škodlivé UV žiarenie kožu ohrozuje aj pri takých aktivitách, ako práca na záhradke, šport či obyčajná prechádzka. Teda nielen pri cielenom opaľovaní.

Aby sme si to zosumarizovali, UV žiarenie, ktoré je zodpovedné za opálenie má aj tienisté stránky. Pri nadmernom vystavení slnečným lúčom bez zodpovedajúcej ochrany dochádza k spáleniu pokožky, alergiám na slnko, urýchlenému starnutiu kože, k vzniku pigmentových škvŕn a v najhoršom prípade k rakovine kože.

Koža má proti slnečnému žiareniu prirodzenú ochrannú schopnosť. Pri zvýšenej intenzite, je však nedostatočná a bezpodmienečne potrebuje pomoc ochranných prípravkov, ktoré by mali spĺňať tieto požiadavky:

  • musia byť účinne proti UVA a UVB žiareniu
  • musia aktivovať prirodzenú pigmentáciu – zhnednutie kože
  • musia výrazne zabraňovať rôznym sekundárnym poškodeniam kože

Tieto prípravky sa nazývajú kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením alebo inak opaľovacie prípravky. V podstate sú to prípravky na spomalenie opálenia a zabránenie spálenia kože. Účinnosť opaľovacieho výrobku sa stanovuje ochranným faktorom OF alebo SPF (Sun Protective Factory).

Hodnota SPF udáva, koľkokrát dlhšie je možné pobudnúť na slnku, kým pokožka chránená opaľovacím prípravkom sčervenala v porovnaní s pokožkou nechránenou.

Ak je u spotrebiteľa zvyčajne badateľné prvé sčervenanie na nechránenej pokožke po 20 minútach intenzívneho pobytu na slnku, prípravok s SPF 10 uchráni pokožku po dobu 10krát 20 minút, teda celkovo 200 minút, pretože do kože preniká len zhruba jedna desatina energie UV lúčov. Dĺžka ochrany pred UV žiarením závisí aj od hrúbky vrstvy použitého prípravku, ktorá po rozotretí vznikne na pokožke. Čím je silnejšia vrstva prípravku, tým dlhšia je ochrana proti žiareniu. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie na základe výsledkov viacerých štúdií potvrdila, že množstvo opaľovacieho prípravku aplikovaného spotrebiteľmi je zvyčajne oveľa nižšia, ako množstvo, ktoré sa používa pri laboratórnom stanovení ochranného slnečného faktora. Nanášanie menšieho množstva opaľovacieho prípravku však vedie k nerovnomernému zníženiu účinnosti.

Preto majte na pamäti: nešetriť a natierať, natierať a natierať!

Inak, milí nadšenci slniečka, vedeli ste, že klasické opaľovacie krémy nás chránia len proti vplyvu stredno-vlnového UVB žiarenia? To sa dlhý čas považovalo za jediné škodlivé žiarenie. Čierne svetlo alebo UVA žiarenie, tak ako sme si ho opísali vyššie, je však rovnako, ak nie ešte viac nebezpečné. Je tomu tak preto, že jeho účinky na koži sa hneď viditeľne neprejavia a naša pleť nám nedá žiadny varovný signál – oproti tomu u UVB žiarenia vieme, že by sme mali s opaľovaním skončiť, keď nám červenie pokožka…

S UVA žiarením sa stretávame taktiež výrazne častejšie, než so strednovlnovými UVB lúčmi. Napríklad aj pri zatiahnutej oblohe, v pološere, alebo keď stojíme za oknom. Áno aj vtedy!

Preto si na voľbe kozmetického výrobku na ochranu pleti dajte skutočne záležať. Kvalitné kozmetické prípravky obsahujú nové typy UV filtrov, ktoré sú zamerané nielen na ochranu pred UVB žiarením, ale aj pred vyššie spomínaným čiernym svetlom – UVA žiarením.

A ešte pár rád na záver… správna ochrana proti slnečnému žiareniu zahŕňa komplex opatrení. Tu sú tie najdôležitejšie:

  • najlepší spôsob ochrany pokožky je vyhýbať sa silnému, priamemu slnečnému svetlu, najmä v letných mesiacoch a od 11.00 do 15.00
  • chrániť sa môžeme aj tým, že zostaneme v tieni
  • vhodnou ochranou je nosiť voľné oblečenie s dlhými rukávmi a veľký klobúk
  • slnečné okuliare s UV ochranou chránia oči pred škodlivými účinkami slnečného svetla.
  • kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením niesú určené na predĺženie pobytu na slnku, ale na ochranu pred priamym vystavením slnku, keď tomu nemožno zabrániť
  • výber ochranného faktora voľte v závislosti podľa vášho fototypu. Na začiatku, kým koža nie je zvyknutá na slnko, siahnite po prípravku s vyšším ochranným faktorom

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.

Telefón: 0908 700 111
Werferova 1
Košice 04011