Creative Beauty, s.r.o.
Otváracie hodiny: Pondelok - Piatok   8:00 - 16:00
Záhadný lymfatický systém

Záhadný lymfatický systém

Viete si predstaviť, čo znamená byť denne vystavený desaťtisícom toxínov, zaťažený umelými produktami alebo spracovanými potravinami? Ak nie, vedzte, že Váš lymfatický systém ÁNO.

Lymfatický systém je najmenej pochopený a neraz dokonca úplne prehliadaný systém ľudského tela.

Vezmime to ale pekne po poriadku. Každý vie, že nám v tele koluje krv, že ju okysličenú rozvádza do tela jeden druh ciev (artérie), ktoré sa postupne zužujú a na mieste kde sú najužšie sa na ne napájajú druhé cievy (žily), ktoré vedú krv späť cez srdce do pľúc. V mieste vzájomného napojenia sú steny týchto ciev tak tenké, že cez ne môže pretekať tekutina (obsahujúca vodu, soľ, tuky, bielkoviny, škodlivé látky, baktérie, vírusy,…). Je známe, že zhruba 10 % tejto tekutiny v priestore okolo spojov ciev aj zostáva. A práve o odvod tohto zostatku sa stará sústava, o ktorej mnoho ľudí nevie, a síce lymfatický systém.

Čo to ten lymfatický systém a lymfa je?

Lymfa je belavá tekutina, časť krvnej plazmy, ktorá prúdi v tele v lymfatických cievach a kapilárach tvoriacich lymfatický obeh. Lymfatický systém sa podobá krvnému obehu, nemá však srdce – pumpu, ktorá by obeh poháňala.

Pohyb lymfy má význam pri množstve telesných funkcií, preto je dôležité, aby lymfa v tele dobre kolovala. Lymfatický systém odvádza z tkaniva tekutiny, bielkoviny, cudzorodé a škodlivé látky a vracia ich do krvi, čím dochádza k zmenšovaniu opuchov a telesného objemu vôbec, ako aj k celkovému prečisteniu organizmu.

Lymfatické uzliny, ktoré sú ako hrkálky navlečené v priebehu lymfatických ciev, filtrujú toxíny, baktérie, cudzorodé látky a nádorové bunky, čo má dôležitú funkciu pre obranný systém organizmu. Lymfa ďalej rozvádza z lymfatických uzlín biele krvinky a uvoľňuje ich do krvného obehu, čo aktivuje imunitný systém a zabraňuje vzniku rôznych ochorení.

Ak si to zhrnieme:

Lymfatický systém je obrazne povedané alfa a omega nášho imunitného systému. V prípade, že nám nefunguje, naša imunita je oslabená, pretože uzliny nie sú schopné brániť organizmus pred baktériami, vírusmi a chemickými splodinami vznikajúcimi pri látkovej výmene v našom tele. Lymfatický systém je hlavným deoxidačným nástrojom ľudského organizmu a jeho pomocou sa môžu vstrebávať prebytočné tekutiny, ktoré môžu byť vrátené do krvného prietoku.

Ďalšou funkciou je podiel na vstrebávaní tukov. Bežne lymfatickým systémom človeka prejdú každý deň až 3 litre tekutín, ktoré obsahujú predovšetkým vodu, soľ, tuky, bielkoviny, škodlivé látky, baktérie, vírusy, prípadne nečistoty zanesené do organizmu pri poranení. Veľmi málo sa vie o skutočnosti, že nefunkčný lymfatický systém ma za následok ukladanie tukov, ktoré nemajú možnosť byť vylúčené z organizmu a k chudnutiu by mohlo vo viacerých prípadoch postačovať „iba“ absolvovanie pravidelnej lymfatickej drenáže.

Nakoľko lymfatické cievky sú oveľa užšie ako cievy krvné, pohyb lymfy niekedy viazne. V zásade lymfatický systém preťažujeme nielen nevhodnou skladbou potravy a nedostatočným príjmom vody, ale taktiež stresom a zvýšenou fyzickou aktivitou alebo naopak dlhodobým postávaním či sedením. Otlaky, únava, bolesti hlavy a vyčerpanosť sú taktiež prejavy zväčšeného zaťaženia lymfatického systému, ktorý potrebuje našu pozornosť. Prejavom dlhodobého zaťažovania lymfatického systému je aj celulitída. V tomto prípade, ako spôsob nápravy a opätovného fungovania nášho lymfatického systému je vhodná voľba lymfatickej drenáže.

lymfatický systém

Lymfatická drenáž

Lymfatická drenáž sa používa v medicíne ako aj pri kozmetickom ošetrení. Plánovaný účinok tejto procedúry je v obidvoch prípadoch rovnaký. Má podporiť a normalizovať prietok lymfy v spojivovom tkanive.

Drenáž je vlastne masáž alebo jemné pôsobenie tlaku rúk na body lymfatického systému. Aplikuje sa lokálne alebo na celom tele. Rozsah jej vykonávania závisí od zdravotného stavu pacienta. Vďaka tejto technike sú lymfatické cievy pripravené na „plnú prevádzku“. Bez problémov odvádzajú toxíny do centra lymfatického systému a spoľahlivo vykonávajú rad ďalších povinností. Cieľom lymfatickej drenáže je stimulovať lymfatický systém človeka, podporiť obranyschopnosť organizmu a zlepšiť látkovú výmenu. Okrem toho pomáha telu zbavovať sa nebezpečných a toxických látok a vyživuje bunky.

Drenáž sa odporúča v prípadoch:

 • udržania si skvelého zdravotného stavu a krásy organizmu
 • vrodených alebo získaných postihnutí lymfatického systému
 • zvýšenia imunity a regenerácie organizmu
 • podpory metabolizmu
 • úpravy cievnej nedostatočnosti, prevencií opuchov a vzniku kŕčových žíl
 • formovania postavy
 • statickej záťaže organizmu
 • častej migrény, bolesti hlavy a zubov
 • únavy po strese
 • podpory detoxikácie organizmu
 • spomalenia procesu starnutia (oblasť tváre, krku a dekoltu)
 • odstraňovania opuchov pod očami
 • je prostriedkom pre zlepšenie stavu artritídy a reumatizmu

Úspech drenáže sa prejaví predovšetkým posilneným imunitným systémom, pocitom zdravia, vitality, ako aj lepším vzhľadom našej pleti. Do pozornosti vám dávame ďalšiu z noviniek spoločnosti Bioline Jatò Body Concept, ktoré prinášajú inovatívne ošetrenie, postupy či masáže so zameraním sa na boj s odbúravaním tukov, celulitídy či zavodneným organizmom, a to formou vysoko odbornej a komplexnej starostlivosti s využitím postupov ako lipolýza a drenáž lymfatického systému.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.

Telefón: 0908 700 111
Werferova 1
Košice 04011